آشنایی با مراسم خنچه برون ایرانی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

همانطور که می دانید هر شهر و هر قومیتی آداب و رسوم مخصوص به خود را برای ازدواج دارند. یکی از این مراسم ها، جشن زیبای خنچه برون است که قدمت زیادی دارد. در استان های مختلفی از جمله استان یزد و اصفهان این مراسم برگزار می شود. در این مقاله قصد داریم شما را با آداب و رسوم مراسم خنچه برون آشنا کنیم.


مراسم خنچه برون چیست ؟


همانطور که می دانید، خنچه برون رسم بسیار قدیمی است و امروزه در بعضی استان های ایران مانند استان یزد رایج می باشد. در سایر استان ها تقریبا این رسم فراموش شده است یا کمتر برگزار می شود.

در استان یزد نیز مانند سایر استان‌های کشورمان ازدواج دارا‌ی آداب و رسوم خاص خود می‌باشد. پس از خواستگاری‌ که اصطلاحا “خواستگارگذارون” می گویند، بعد از موافقت و تعیین مِهر، مراسم بله‌برون و انجام سایر مراسم زمان عقدوعروسی، که معمولا در یک روز انجام می‌گیرد، نیز مانند سایر موارد مشخص می‌شود.

 


مراسم خنچه برون يك روز قبل از مراسم عقد و عروسی اجرا می شود. در اين روز هر يک از طرفين اقوام و بستگان خود را به شام دعوت می کنند و پس از صرف شام آماده برگذار‌ی اين مراسم می شوند. مراسم از منزل داماد آغاز می شود.بعد از مشخص شدن زمان عقد، هفت، نه، يازده ( تعداد سيني‌ها حتما بايد فرد باشد ) عدد مجمعه ( سيني بزرگ مسی ) تهيه می شود و روی كف هر يک از آن‌ها پارچه ترمه‌ای ( پارچه ترمه به پارچه ظريف و لطيفی می گویند كه از دو سری نخ تار و پود كه با دست بافته شده باشد به نحوی كه پود در پشت پارچه به صورت آزاد و تراكم پودی آن زياد باشد، جنس آن از كرک و پشم يا ابريشم با طرح‌های اصيل سنتی ايران است ) انداخته و در كناره‌ های آن با گل ‌و‌ برگ و يا گلبرگ و نُقل رنگ‌ تزيين می شود.

 

 

سفره عقد دردشتی کلیه ی خدمات مربوط به مراسم عقد ازجمله دیزاین و چیدمان سفره عقد، چیدمان خنچه عروس، دیزاین میز کیک عروس و... را به جدیدترین متدهای روز و مبنی بر سلیقه ی شما برعهده می گیرد. فقط کافی است با ما تماس بگیرید: 03136244117 - 09133180169


چیدمان سینی های خنچه


هریک از سینی ها باید طبق رسم و رسوم چیده شود. درون اولین سینی، کتاب مقدس قرآن مجید گذاشته می‌شود که بایستی توسط مردی که بزرگ خانواده است و ترجیحا سید باشد، به منزل پدر عروس حمل می‌ شود. در شکل سنتی این مراسم، روی لوازمی که بایستی به منزل پدر عروس حمل گردد، توری کشیده می‌شود و سینی‌ها به همان شکل به مدعوین نشان داده می‌شود، ولی امروزه بیشتر لوازم ها را کادو می کنند. درون سینی‌ها، علاوه بر لوازمی که در روز خرید عروسی برای عروس تهیه شده است، مجمعه‌ای شامل وسایل پا‌ی سفره عقد شامل: هل ، زنجفیل، دارچین، زیره، فلفل، ( لازم به ذکر است این مواد بایستی به صورت درسته و یا آسیاب نشده باشد) به نشانه گرمی زندگی، برده می‌شود. در قدیم روشور و صابون برای بهداشت و پاکیزگی و قند برای شیرینی زندگی نیز گذاشته می‌شد و در پاره‌ای نقاط اسپند و خرما نیز برده می‌شود.درون سایر سینی‌ها، آینه و شمعدان، لباس عروس، کیف‌وکفش و زیورآلات عروس و سایر وسایل خریداری شده به ترتیب اهمیت هرکدام داخل مجمعه یا سینی توسط افراد خانواده داماد حمل می‌شود. و در پشت این افراد، سایر افراد و میهمانان دعوت شده با عربانه ( دایره ) و کشیدن کِل‌ و هلهله و شادی، آن ها را همراهی می کنند. در این شهرستان اگر فاصله میان خانه پدر داماد و پدر عروس کم باشد این مراسم از منزل داماد پیاده به طرف منزل عروس انجام می‌گردد. امروزه اگر فاصله میان دو منزل زیاد باشد مسافتی را با وسیله نقلیه و از سر کوچه منزل عروس، پیاده و با زدن دایره و هلهله و شادی به سمت خانه عروس حرکت می کنند.

 


برگزاری مراسم خنچه برون


مقابل منزل عروس، پدر عروس با قربانی کردن گوسفند به استقبال از میهمانان می رود و با دادن هدیه کوچکی مانند قرآن و یا مبلغی پول به افرادی که سینی‌ها را حمل می‌کنند، آن ها را به داخل منزل و به زمین گذاشتن سینی‌ها دعوت می کند و به آن ها خیر مقدم می‌گوید. در شهرستان بافق، خانواده داماد، برنج، گوشت و یا گوسفندی جهت ذبح در عروسی با خود به منزل پدر عروس می‌برند.

بعد از آن، میهمانان به جشن و سرور و رقص و پایکوبی می‌پردازند. امروزه، به همراه سایر سینی‌ها ، مجمعه‌ای حاوی شیرینی وجود دارد که به همراه میوه از میهمانان دوطرف پذیرایی می شود. سپس مجمعه‌ها جلوی تک‌تک میهمانان چرخانده می شود و وسایل داخل آن به همه نشان داده می‌شود.

 بعد از این که خنچه‌های داماد به نمایش گذاشته شد، در منزل عروس، خانواده عروس خنچه‌هایی را که از قبل برای داماد خریده اند و آماده شده است، با زدن عربانه و با کشیدن کل‌ و هلهله و شادی در حضور میهمانان چرخانده و به نمایش می‌گذارند .

سینی‌ای حاوی مقداری حنا در میان مجمعه‌های داماد حمل می‌شود که تقدیم به عروس می‌شود. در قدیم اعتقاد بر این بوده که حنا هدیه حضرت فاطمه بوده و مقدس است و برای عروس خوش یمن است و همچنین حنای خشک در ظرفی تقدیم می شد. ولی در زمان حال حنا را از قبل خیسانده و گاهی به صورت اشکال زیبا تزیین می شوند.

 بعد از نمایش خنچه‌ها مقداری حنا را روی برگ گل و یا سکه قرار می دهند و بر روی دست عروس و داماد می‌گذارند و پس از چند دقیقه شسته می‌شود. در بسیاری از مناطق ایران به مراسم خنچه برون “حنا بندان” می‌گویند. که از نظر این که در شب قبل از عروسی این مراسم برگزار می شود و از منزل داماد آغاز می‌شود و در آن مراسم حناگذاشتن برا‌ی عروس و داماد انجام می گیرد، شباهت به این مراسم دارد. ولی در مجموع بسیار با هم متفاوت هستند.

 

در پایان به طور مفصل درباره مراسم خنچه برون ایرانی صحبت کردیم اما ممکن است برایتان سوال پیش آمده باشد که چگونه باید این کار را انجام دهید؟ سفره عقد دردشتی، کلیه ی خدمات مربوط به مراسم عقد ازجمله دیزاین و چیدمان سفره عقد، چیدمان خنچه عروس، دیزاین میز کیک عروس و... را به جدیدترین متدهای روز و مبنی بر سلیقه ی شما برعهده می گیرد. فقط کافی است با ما تماس بگیرید: 03136244117 - 09133180169