برگزاری مراسم حنابندان در اصفهان| جشن حنابندان چیست؟ و نکات اساسی مراسم جشن حنابندان

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دوستان عزیز، شما تا چه حد با مراسم و آداب و رسوم جشن ها در کشور ایران آشنائی دارید؟ آیا تا به حال در مورد مراسم حنابندان چیزی شنیده اید؟ تا چه حد با این جشن رویایی و خاص آشنائی دارید؟ در این مقاله قصد داریم در مورد مراسم حنابندان اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

 بسیار زیبا است که چیدمان کل مراسم های شما شامل سفره عقد ، خنچه ، چیدمان جهیزیه ، میوه آرایی و جشن مراسم حنابندان و... از یک تم انتخاب و استفاده شود. لطفا تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

 

معرفی جشن و مراسم حنابندان


مراسم حنابندان، مراسمی است که در شب قبل از مراسم عروسی در منزل عروس برگزار می شود. این جشن در واقع جشن خداحافظی عروس با خانواده اش است چرا که فردای آن شب عروس به خانه ی داماد می رود.

 


نحوه ی برگزاری مراسم و جشن حنابندان


درجشن حنابندان خانواده ی داماد می بایست با ظرف تزئین شده ای از حنا، همراه با شیرینی و ...به خانه ی عروس بروند. در این جشن رسم است که کسی از خوشبخت ترین خانم ها در جمع برای خوشبختی عروس و داماد دعا نموده و حنا را در کف دست آن دو بگذارد. بسیاری معتقدند که حنا گیاه بهشتی است و نشانه ای از شادی و سعادتمندی است.


در گذشته رسم بر این بود که خانواده ی داماد حنا را بخیسانند و در ظرفی قرار دهند و در فردای آن روز در مراسم حنابندان، حنا را بر دست ها و حتی پاهای عروس و داماد بگذارند، در حالی که عروس و داماد دست در دست یکدیگر می گذارند به طوری که کف دست هر دوی آن ها رو به بالا قرار بگیرد و زمانی که حنا را در کف دست آن ها قرار دادند، عروس و داماد دست یکدیگر را گرفته و با قرار گرفتن حنا در کف دست هر دو از خداوند طلب خوشبختی و سعادت می کنند.

 

پس از آن عروس و داماد ظرف حنا را در دست گرفته و به اتفاق یکدیگر به ترتیب در دست میهمانان حنا می گذارند. در این بین، هر کدام از مهمانان به منظور عرض ارادت و ابراز احساسات به عروس و داماد هدیه یا مبلغی پول را به رسم شادباش، به عروس و داماد هدیه می دهند.


اما امروزه خیلی از رسم و رسومات، به اقتضای زمان و با تغییر روحیات و سلایق افراد دست خوش تغییراتی شده اند و ما شاهد این تغییرات در مراسم جشن حنابندان نیز هستیم. برخلاف گذشته که معمولا مادربزرگ ها حنا را خیس می کردند و در ظرفی قرار می دادند و به همین سادگی حنا را به خانه ی عروس می بردند، امروزه برای تزئین کردن حنا بسیار وقت می گذارند و سعی می کنند که در اشکال و مدل های مختلف و نیز با قالب های زیبا به شکل قلب، پرنده و...حنا را در بیاورند و روی آن را با اکلیل، گل طبیعی و...تزئین کنند. همچنین حنا را در بسته بندی های بسیار شکیل و زیبا در آورده و در مراسم حنابندان به میهمانان تعارف می کنند.


• بیشتر بخوانید:


تزئین جایگاه عروس و داماد
گیفت و یادبود عروسی


 

 

همکاران ما در سفره عقد دردشتی با ارائه ی جدیدترین و جذاب ترین طرح ها و مدل های روز و متدهای خلاقانه برای تزئین حنای جشن حنابندان شما، آماده ی خدمت رسانی به شما عزیزان هستیم. تزئین حنای مراسم حنابندان خود را در کمال آرامش و با خیال آسوده از ما بخواهید. برای یرقراری ارتباط با همکاران ما، می توانید با شماره 09133180169 تماس بگیرید. منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم.همکاران ما در سفره عقد دردشتی، در تلاش هستند تا از جدیدترین و خلاقانه ترین ایده ها برای برگزاری مراسم حنابندان شما استفاده کنند. به گونه ای که خاطره این روز دوست داشتنی همیشه در ذهن شما و مهمانانتان نقش بندد.


عزیزان، از همراهی صمیمانه ی شما بسیار سپاسگزاریم. امید است مطالبی که ارائه می شود برایتان جذاب و کاربردی باشد.