گل‌آرایی سفره عقد

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چیدن سفره عقد برای مراسم عقد یکی از رسوم کهن ما ایرانیان است. همانطور که می‌دانید سفره عقد دارای عناصر مشخصی است که از دیرباز در سفره باید قرار بگیرند، عناصری مانند شمعدان، بادام و گردو نان و اسپند و غیره. اما حضور این عناصر به تنهایی کافی نیست، هر سفره عقد دارای تزئینات خاص خود است. اما گل‌آرایی سفره عقد یکی از مواردی است که در هر سفره عقد دیده می‌شود و از اهمیت خاصی برخوردار است. شاید بتوان گفت برای گل‌آرایی سفره عقد هزاران سبک و مدل مختلف می‌تواند وجود داشته باشد. هنر گل‌آرایی نیز مانند هرچیز دیگری دارای مد خاص خودش است. در ادامه شمارا با مهم‌ترین اصول گل‌آرایی سفره عقد آشنا می‌کنیم و همچنین جدیدترین مدل‌های گل‌آرایی سفره عقد را به شما معرفی می‌کنیم.

طراحان ما در سفره عقد دردشتی همیشه همه‌ی تلاش خود را کرده‌اند تا جدیدترین و به‌روزترین سبک گل‌آرایی را در تزئینات سفره عقد خود به کار ببرند. گل‌آرایی تک‌تک سفارشات سفره عقد با یک ایده‌ی منحصربه‌فرد و کاملاً نو است که هرگز مشابه آن تکرار نمی‌شود. ما به پشتوانه سالها تجربه و رضایتمندی مشتریان خود، با کمال افتخار این ادعا را داریم که می‌توانیم مجلل‌ترین و به‌یادماندنی تزئینات سفره عقد را برای شما فراهم کنیم.

 

اصول گل‌آرایی سفره عقد

گل‌آرایی سفره عقد یکی از مهم‌ترین آیتم‌هایی است که در تزئین سفره عقد تأثیر دارد و نقشی اساسی در خاص بودن و زیبایی سفره ایفا می‌کند. انتخاب روش گل‌آرایی سفره عقد اولاً بر اساس نوع و سبک سفره عقد و ثانیا براساس انتخاب و سلیقه عروس و داماد است.


گل‌آرایی به معنای چیدمان گل، برگ‌ها و شاخه‌ها در کنار هم به نحوی است که جلوه و نمای جذابی برای بیننده داشته باشد و نه تنها تناسب بین گل‌ها و برگ‌ها بلکه تناسب بین دسته‌ی گل و عناصر محیطی حفظ شود. گل‌آرایی می‌تواند به تنهایی یا همراه با شمع آرایی باشد. در تزئین گل‌ها تنها از گل و شاخه و برگ‌ها استفاده نمی‌شود و خصوصاً در گل‌آرایی مخصوص سفره عقد و جایگاه عروس و داماد از اجزای دیگری مانند حریر، کریستال، تور و مروارید و حتی نورپردازی برای جلوه دادن به گلها استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از گلبرگ گل‌ها بر روی سطح سفره عقد و همچنین میز پذیرایی مهمانان استفاده کرد.


گل‌آرایی به طور کلی دارای اصولی است که حتما باید در هنگام تزئین گل سفره عقد به آن توجه کرد. برخی از این اصول به اختصار در ادامه آورده شده:


- در صورتی که گل‌هایی با جنس ظریف برای تزئین انتخاب شده‌اند، برگ آرایی نیز باید ظریف باشد و بالعکس برای تزئین گل‌های ضخیم‌تری مانند آنتوریوم از شاخه‌های بزرگ و برگ‌های ضخیم استفاده می‌شود.

- در صورتی که از چندین گل مختلف استفاده می‌شود و طرح تزئین کروی است، بزرگ‌ترین و جذاب‌ترین گل‌ها باید در مرکز باشند.

- در انتخاب نوع گل و برگ‌ها باید به فرم آن‌ها توجه کرد. برخی گلها مانند ژربرا، رز و میخک و داوودی و کوکب، گرد هستند در حالی که برخی گلها مانند گلایل، مریم و شب بو خطی‌اند. از سوی دیگر برگ‌های بامبو، بید، سیکاس و سرخس و گلایل خطی اما برگ‌های ازگیل، کرتن و شمشاد حالتی پف و پرکننده دارند. انتخاب ترکیبی متناسب از گل و برگ‌هایی که دارای فرم مختلف هستند نقش اساسی در نتیجه نهایی دارد.

- ارتفاع چیدمان گل‌ها باید با نوع سفره عقد همخوانی داشته باشد. معمولا در کنار جایگاه عروس و داماد و همچنین در سفره عقد‌هایی با اختلاف ارتفاع، از گلدان‌های بلند یا پایه برای گل استفاده می‌شود و در سفره عقدهای مسطح، بیشتر از دسته گل خوابیده یا تزئینات کروی کوچک استفاده می‌شود.

- رنگ گل‌ها نه تنها با عناصر سفره عقد بلکه با چیدمان کلی اتاق عقد باید همخوانی داشته باشد. انتخاب تعداد رنگ‌های استفاده شده در گل‌آرایی نیز می‌تواند تفاوت چشمگیری در ظاهر سفره عقد ایجاد کند.

- معمولا از یک یا دو طرح گل‌آرایی کلی برای یک سفره عقد استفاده می‌شود. طرح گل‌آرایی می‌تواند مثلث، کروی، خطی یا آبشاری، مثلثی و یا حلقه‌ای باشد.


انواع سبک‌های گل‌آرایی سفره عقد

انتخاب سبک گل‌آرایی سفره عقد بر اساس سبکی است برای سفره عقد انتخاب شده، انواع سفره عقد می‌تواند شامل سفره عقد مدرن، سنتی، کلاسیک، طبیعت و سبک اختصاصی دردشتی باشد.


- گل‌آرایی مدرن: در این سبک اغلب از گل‌هایی با رنگ مخملی یا رنگ‌های مات و یخی استفاده می‌شود. استفاده از رنگ‌های سرد در این سبک بیشتر است. برای تزئین گل‌آرایی نیز از کریستال، مروارید و اجزای خاصی مثل گیاهان یا حتی گل خشک استفاده می‌شود.

- گل‌آرایی شرقی: این روش اغلب در خاور دور و چین و ژاپن رواج دارد. در این روش از تعداد شاخه‌های کمتری استفاده می‌شود تا به طبیعت آسیبی وارد نشود و ممکن است گل‌ها همراه با گلدان و در حالی که ریشه در خاک دارند استفاده شوند. ارتفاع گل‌ها رد این سبک معمولا کم است و پای گل‌ها با سنگریزه، خزه، علف یا شاخه‌های خشک تزئین می‌شود.

 

 

- سبک کلاسیک: این روش بیشتر از گل‌آرایی اروپایی الهام می‌گیرد و در آن از سبد و دسته گلها به شکل اشکال هندسی استفاده می‌شود. این سبک پرطرفدارترین سبک برای مجلس عروسی و عقد است.

 


چند نکته در مورد سفارش گل‌آرایی

- می‌توانید هر چیزی در تصور خود برای جشن عقد خود دارید به طراحان ما منتقل کنید و طراحان ما با توجه به امکان اجرای ایده شما و همخوانی آن با طراحی سفره و اتاق عقد، ایده‌های شمارا عملی می‌کنند.

- وجود گل‌آرایی در سفره عقد باید به اندازه و مناسب باشد. وجود بیش‌ازحد دسته‌ها و گلدان‌های گل باعث می‌شود اجزای داخل سفره به چشم نیایند.

- پیشنهاد ما به شما این است که از گل طبیعی استفاده کنید چرا که هم جلوه‌ی زیباتری دارد و حس طراوت و شادابی می‌دهد و هم عطر آن در فضا آکنده می‌شود.

- در صورتی که تمایل داشته باشید می‌توان از همان سبک سفره‌آرایی عقد برای تزئین جایگاه کیک، جایگاه عروس داماد، میز شام و میز مهمانان نیز استفاده کرد تا زیبایی سالن عقد دوچندان شود و همه چیز هماهنگ به نظر بیاید.